English version button Translates into English from Polish automatically. English version now available thanks it PWN Polskie Wydawnictwo Naukowe PWN | Login | Zarejestruj się | RSS

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Drukuj stronę Drukuj stronę

Nasze lotniska i porty

time czerwiec 4th, 2007 napisany przez autor Kamil (admin)

Nowa Sól – miasto powiatowe w województwie lubuskim. Jest miastem o statusie gminy miejskiej, będącym siedzibą władz powiatowych, położonym nad Odrą w zachodniej części Wzgórz Dalkowskich rozciągających się w Pradolinie Barycko-Głogowskiej. Znajduje się a wysokości 64m npm, jego powierzchnia to 21 km2, a ludność 40600 osób.Pogodę dla miasta Nowa Sól możesz sprawdzić TUTAJ Wskazówka: Po powiększeniu mapy (Zoom +), wciśnij lewy klawisz myszy w celu przesunięcia mapy Miejsca do latania/pływania w Nowej Soli i okolicach: 0) Lotnisko w kożuchowie:

Jadąc z Zielonej Góry proponuję dojazd od strony Nowej Soli. Drogą S3 do Nowej Soli, następnie zjazd w stronę Nowej Soli (prawoskręt). Dalej na skrzyżowaniu (wybór między kierunkiem Nowa Sól a Kożuchów) skręcić na Kożuchów w lewo. Po dojechaniu do Kożuchowa (ulicą Nowosolną), skręcić w lewo w ulicę Zieloną (kierunek cmentarz komunalny). Przed samym cmentarzem skręt w prawo (w stronę domów stojących na polu). Dalej około 100m za domami skręt w lewo i po około 75m jesteś na lotnisku (lekko na górce). W razie problemów z dojazdem proszę dzwonić pod numer 605 590 370 (Kamil).

Miejsca do latania i pływania w Nowej Soli

Niedługo mapka zostanie poprawiona !!!

1 ) Dobre miejsce na oblatywanie małych elektryków, obecnie jest tam budowany kawałek obwodnicy miasta i w obecnie ciężko jest tam dotrzeć. To miejsce już nie nadaje się do latania. 2 ) Lotnisko Janusza,dobrze skoszony pas do lądowania, jednak jest tam niewiele miejsca i kilka zabudowań w pobliżu. Nie jest to miejsce do latania dla początkujących, o zgodą na loty należy pytać właściciela obiektu. 3 ) Lotnisko Lasów Państwowych znajduje się niedaleko Przyborowa k. Nowej Soli (N = 51°47’90,2” E = 15°47’95,5”). Już niedługo dołożymy zdjęcia lotnicze. Na lotnisku znajduje się rękaw wskazujący kierunek wiatru (współrzędne N = 51°47’98,4” E = 15°48’27.1”) i pas krótko ściętej trawy na potrzeby modeli i lotów motolotniami. Na mapce poniżej kolorem czerwonym jest oznaczone położenie pasa lotniska, kolorem czarnym natomiast zaznaczona jest proponowana droga dojazdu na lotnisko modelarskie z drogi głównej. Niestety ostatnio lotnisko zostało w całości ogrodzone płotem w celu ochrony przed dzikami oraz amatorami „wyczynowej jazdy samochodem po lotnisku” więc korzystanie z niego jest raczej niemożliwe.

lotnisko-przyborow.PNG

4 ) Wejście do portu w Nowej Soli, dobre miejsce na pływanie różnego rodzaju statkami i ślizgami, to tu co roku odbywają się zawody F3-E i EX z okazji Dni Nowej Soli. Ostatnio w głębi portu przy moście zwodzonym zostało wybudowane ładne zejscie do wody (kładka modelarska – zaznaczona kolorem czarnym). Jej szerokość to około 8-9 metrów więc jest bardzo komfortowo nawet dla kilku osób. Ostatnio tam odbywają się pokazy modeli pływających. 5 ) Miejsce jeszcze nie sprawdzone, na mapie topograficznej wygląda bardzo dobrze, asfaltowa droga i jedno skrzyżowanie, a w około tylko pola. Ruch samochodów sporadyczny. Ze względu na odległość od miasta nie latamy tam 6 ) Miejsce za Zespołem Szkół Spożywczych, dawne nasze lotnisko. Obecnie strasznie zarośnięte i od dłuższego czasu nie używane. w tej chwili w pobliżu przechodzi tam droga ekspresowa Wrocław->Szczecin. 7 ) Koci stawek, płytkie jeziorko z ładną plażą. Dobre miejsce dla szkutników do rozgrywania zawodów i treningu. Dookoła znajdują się ławeczki i można się rozłożyć ze sprzętem. Można tam latać mniejszymi modelami (małe elektryki – deprony i małe latające skrzydełka – sprawdzone 🙂 ) – ale polecam to raczej doświadczonym pilotomze względu na ograniczoną przestrzeń. 8 ) Stawek na działach (drugi), dobre miejsce na pływanie mniejszymi łódkami. Tu młodzież z naszej modelarni wodowała po raz pierwszy swoje statki. Obecnie wejście na teren działek jest zwykle zamknięte więc korzystanie ze stawku jest raczej niemożliwe. 9 ) „Trzeci Staw” – kąpielisko miejskie, sporo miejsca na wodowanie. Uwaga na kąpiących się (okres wakacji) i wędkarzy !!! 10 ) Głębokie jeziorko (glinianka w Lubieszowie), woda jest zwykle bardzo zimna. Miejsce do pływania łódkami jest otoczone drzewami dlatego można usiąść w cieniu – w sam raz na letnie upały. Brzegi dość strome nie ułatwiają wodowania łódek. Obecnie dookołoa glinianki poudowanych jest kilkanascie domków… dawno tam nie pływaliśmy więc nie wiem jaki jest obecnie jego stan. 11) Parking przy markecie Kaufland na ulicy Chałubińskiego – moje ulubione miejsce do latania depronami. Asfaltowy pas startowy, duże odstępy między latarniami, w pobliżu spory trawiasty plac nad którym można latać, miejsce oświetlone do godziny 22.00. Uwaga na zaparkowane samochody i pieszych !!!

Lotnisko modelarskie w Dąbrownie k. Lubięcina:

mapa_glowna.png szczegolowa_8006071.png

Lądowisko Lubięcińskiego Stowarzyszenia Lotniczego mieści się w małej miejscowości Dąbrowno na trasie Nowa Sól – Sława N 51° 52.742΄, E 015° 55.272΄to tylko 5km od Lubięcina w stronę Sławy. Teren lotniska ma wymiary 350m x 100m, na którym jest uprawiony pas startowy o długości 350m i szerokości około 35m (opcjonalnie 350m x 100m). Już wkrótce pojawi się kilka fotek również z powietrza, prosimy o cierpliwość.

Lotnisko modelarskie w Kiełpinie k./ Zielonej Góry:

lotnisko_kielpin_1.PNG lotnisko_kielpin_2.PNG

lotnisko_kielpin_3.PNG lotnisko_exp.png

Na rysunkach powyżej znajduje się plan dojazdu na lotnisko modelarskie w Kiełpinie, własność kolegów z Zielonej Góry. Regulamin  lotniska w Kiełpinie możesz przeczytać tutaj: nieformalne_stowarzyszenie_modelarzy.pdf . Od strony Nowej Soli na lotnisko można dojechać na 2 sposoby:

 • Dłuższa, ale lepsza droga – przez Zatonie, w lewo na krzyżówce na Ochlę, w Kiełpinie w lewo (na południe), za Kiełpinem (około 1000m) dojeżdżamy do mostku na rzeczce i dalej jakieś 100m do przystanku autobusowego. Tam skręcamy w lewo w utwardzoną drogę (szutrową). Po około 300 metrach po prawej jest wjazd na pole (nie pierwszy jest mniejszy, tylko drugi wiekszy). Jeśli dojechałeś do Barcikowic Małych to znaczy że jesteśmy już za daleko i przejechałeś zjazd. Uwaga !!! Z drogi nie widać lotniska jeśli nie ma żadnego samochodu na „parkingu”, trzeba więc wjechać na pole drogą która się zwęża, po około 200-300 metrach po lewej będzie widać wykoszony pas trawy i parking dla samochodów oraz tabliczkę z regulaminem lotniska. Dojazd jest zaznaczony czerwonym kolorem na ostatnim rysunku.
 • Krótsza – Przed Zatoniem jadąc od strony Studzieńca w Barcikowicach w lewo i około 2km drogą szutrową do Barcikowic Małych, dalej jakieś 800 metrów do skrętu w lewo na pole (jest tylko jeden większy). Jak dojechałeś na drogę utwardzoną na Kiełpin, to już jesteś za daleko i musisz się cofnąć około 200-300 metrów.

Poniżej widok panoramiczny lotniska (od południa w stronę północną) :

lotnisko_kielpin_panorama.JPG

Port rzeczny (przystań jachtowa) i basen w Bytomiu Odrzańskim:

Na mapce poniżej kółeczkiem w kolorze czarnym została oznaczona przystań jachtowa w porcie rzecznym w Bytomiu Ogrzańskim, natomiast kółkiem w kolorze czerwonym – basen na którym odbywają się ostatnio zawody modeli zdalnie sterowanych.

 Namiary GPS na basen w Bytomiu Odrzańskim przy skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Kopernika: +51° 43′  36.47″, +15° 50′ 19.07″ (http://maps.google.pl/maps?q=bytom+odrza%C5%84ski+g%C5%82ogowska&hl=pl)

Opublikowane w | comments 9 komentarzy »

9 komentarzy

 1. Paweł Napisał:

  Witam, byłem dzisiaj na Waszym „flagowym” lotnisku, nikogo nie zastałem, trawa wysoka, wszystko ogrodzone. Latacie jeszcze tam czy gdzieś się przenieśliście?

 2. Kamil (admin) Napisał:

  Na chwilę obecną latamy w Kożuchowie, mapka dojazdu jest na samej górze strony.

 3. mecarti Napisał:

  Piper złożony, z barku praktyki w realu (tylko symulator) potrzebuję kontakt do doświadczonego modelarza, aby fachowym okiem sprawdził wyważenie i zrobił pierwszy oblot z góry Dzięki za pomoc ..:-) Pozdrawiam

 4. mecarti Napisał:

  Dziękuję Kamilowi za kontaktk do Zbyszka, który razem z Markiem sprawdzili wyważenie Piper-ka oraz pomogli przy ustawieniu samolotu do lotu. Wskazówki chłopaków bezcenne :-). Oblot udał się wyśmienicie. Dzięki Zbyszkowi i Markowi samolot wrócił na ziemię w jednym kawałku. Powiem krótko … gdyby byli w Smoleńsku na wieży kontrolnej Tupolew wylądowałby bez całej masy systemów na pokładzie. Jeszcze raz wielkie dzięki za wyśmienite wskazówki w czasie lotu oraz lądowania. Pozdrawiam, Artur

 5. piter Napisał:

  Gdzie teraz spotykacie się i kiedy aby wspólnie polatać .jestem ze Sławy latam w systemie FPV .

 6. mecarti Napisał:

  Będę próbował umówić się ze Zbyszkiem i (lub) Markiem na wtorek w Kiełpinie pod wieczór może 18:00 z ciekawości rzuciłbym okiem na twoje FPV, sam kiedyś chciałbym nabyć ….

 7. Kamil (admin) Napisał:

  Jutro popołudniu będziemy na lotnisku w Dąbrownie, może tam się spotkamy?

 8. piter Napisał:

  Jutro to rozumiem w niedziele

  ok

  i polecam kanał na yotube z moimi lotami

  Proszę pisać na maila informacje aniolg@wp.pl

  kilka filmów z moich lotów

  http://www.youtube.com/watch?v=CItZ_sh9g2Q&feature=c4-overview&playnext=1&list=

  http://www.youtube.com/watch?v=k6XrB99c4Pg

  http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=zzad1tcfLyU&feature=endscreen
  i kanał

  http://www.youtube.com/user/aniolg

 9. piter Napisał:

  Kamil ostatnia maja wiadomosc poszła chyba do kosza bo macie system antyspamowy
  polecam mój kanał na yotube z filmikami
  http://www.youtube.com/user/aniolg

  proszę o informacje na maila aniolg@wp.pl o spotkaniach

  ten Kiełpin trochę daleko

  Pozdrawiam wszystkich

Dodaj komentarz

Uwaga: W celu obrony przed spamem niektóre komentarze są zatrzymywane do oceny. Proszę nie wysyłać komentarza drugi raz, pojawi się na pewno w późniejszym czasie.