English version button Translates into English from Polish automatically. English version now available thanks it PWN Polskie Wydawnictwo Naukowe PWN | Login | Zarejestruj się | RSS

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (65 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
Drukuj ten post Drukuj ten post

– Modelarska Frezarka Komputerowa CNC – Budowa dla zaawansowanych

time Lipiec 15th, 2008 napisany przez autor Leon

„Obywatelu , zrób sobie dobrze sam” – czyli jak zbudować modelarską frezarkę komputerową i zaoszczędzić kilka tysięcy złotych.

Rozwój techniki wkracza również do modelarstwa. Posiadanie własnej frezarki przestało już być prestiżem a stało się przede wszystkim bardzo przydatnym narzędziem pozwalającym na budowę własnych nietypowych modeli.

100_2946.JPG100_3036.JPG 100_4266.JPG

Maszyna została zbudowana bez planów, z tego, co miałem pod ręką. Ponieważ jeden obraz mówi więcej niż tysiące słów opis budowy został ograniczony do minimum.

Materiały użyte do budowy:

  • złom użytkowy – (stalowe elementy zalegające w komórce)
  • używane prowadnice – (kupione na Allegro)
  • nowe silniki krokowe – (kupione na Allegro)
  • akcesoria CNC -(kupione w sklepie Internetowym CNC)
  • sterownik – ( opis budowy w dziale BUDOWA)

Stół frezarki składa się z:

  • cztery profile – 30 x 60 x 1000mm.
  • dwa profile – 30 x 30 x 1000mm.
  • dwa płaskowniki – 15 x 80 x 500mm.
  • blacha – 10 x 500 x 800mm.

100_2949.JPG 100_2951.JPG 100_2950.JPG

Profile zostały przykręcone w wyfrezowanych miejscach płaskownika za pomocą śrub M8.

100_2954.JPG 100_2957.JPG 100_2972.JPG

Oś – X

  • Dwie prowadnice liniowe – 950mm
  • Śruba trapezowa – M18 x 4 x 1100mm.
  • Dwie nakrętki – (stalowa i mosiężna)
  • Płaskownik przykręcony do wózków – 15 x 90 x 650mm.
  • Dwa łożyska stożkowe w wytoczonych obudowach

100_2976.JPG 100_2977.JPG 100_2981.JPG

100_2986.JPG 100_2996.JPG 100_3005.JPG

Mocowanie silnika osi –X

100_3064.JPG 100_3084.JPG 100_3088.JPG

Oś – Y

  • Dwa płaskowniki 10 x 90 x 360mm.
  • Płaskownik – 10 x 90 x 630mm.
  • Śruba trapezowa -M16 x 4 x 700mm.
  • Dwie nakrętki (stalowa i mosiężna)
  • Dwie prowadnice liniowe 500mm
  • Dwa łożyska stożkowe + obudowy
  • Profil stalowy łączący ze sobą wózki

100_3013.JPG 100_3016.JPG 100_3023.JPG

Płaskowniki w miejscu łączenia zostały wyfrezowane i połączone ze sobą za pomocą śrub M8 i kołków stalowych fi8.

100_3035.JPG 100_3065.JPG 100_3073.JPG

Mocowanie silnika osi –Y

100_3042.JPG 100_3045.JPG 100_3044.JPG

Mocowanie prowadnika osi – X

100_3100.JPG 100_3102.JPG 100_3105.JPG

Oś – Z

  • Element stalowy wykonany z pospawanych płaskowników stalowych o grubości 10mm.
  • Płaskownik 10 x 100 x 420mm.
  • Prowadnica liniowa + dwa wózki
  • Śruba trapezowa M16 x 4 x 370mm.
  • Dwie nakrętki (stalowa i mosiężna)
  • Dwa łożyska stożkowe + obudowy

100_3109.JPG 100_3108.JPG100_3115.JPG

100_34171.JPG 100_3419.JPG 100_3425.JPG

Sprzęgło

Natym elemencie można sporo zaoszczędzić kupując sprzęgło w którym trzeba samemu wywiercić otwory pod śruby zaciskające.

100_2864.JPG 100_3433.JPG 100_3434.JPG

Mocowanie silnika osi – Z

100_3436.JPG 100_3424.JPG 100_3438.JPG

Mocowanie wrzeciona

100_3428.JPG 100_3432.JPG 100_3430.JPG

Montaż prowadnika osi – Y i osi –Z

100_3442.JPG 100_3448.JPG 100_3447.JPG

100_3451.JPG 100_3456.JPG 100_3459.JPG

100_3463.JPG 100_3470.JPG 100_3802.JPG

Wyłączniki krańcowe i awaryjne.

100_3781.JPG 100_3474.JPG 100_3784.JPG

100_3786.JPG 100_3777.JPG 100_3776.JPG

100_3797.JPG 100_3800.JPG 100_3799.JPG

Ostatnie prace kosmetyczne poprawiająca walory wizualne i kończenie malowania.

100_3792.JPG 100_3795.JPG 100_3796.JPG

100_3469.JPG 100_3798.JPG 100_3882.JPG

Parametry Frezarki:

Długość – 1000mm. (bez silnika i pokrętła ręcznego)

Szerokość – 630mm. (bez silnika i wyłączników awaryjnych)

Wysokość – 1000mm.( z silnikiem i nogami frezarki)

Waga na oko 130kg.

Do frezowania zamocowałem wrzeciono firmy Kress 800Wat.

Czas budowy – 6 miesięcy

Koszt budowy – około 2700zł.(bez sterownika, wrzeciona, komputera i programu sterującego)

Kilka fotek z pracy frezarki .

100_3888.JPG 100_3894.JPG 100_3899.JPG

100_3904.JPG 100_3923.JPG 100_3926.JPG

100_4241.JPG 100_4257.JPG 100_4259.JPG

100_7916 100_7978 

100_3152 100_3159

Pole robocze

Długość – X – 800mm.

Szerokość -Y – 500mm.

Wysokość – Z – 200mm.

Zachęcam do budowy własnej modelarskiej frezarki CNC , na pewno doświadczenia zdobyte podczas budowy przydadzą się przy realizacji własnych, kolejnych nietypowych projektów.

Pozdrawiam

Leon

Opublikowane w Opisy budowy, sprzęt | comments 12 komentarzy »

12 komentarzy

  1. maciek Napisał:

    Leon sorry za złą ocenę i za zaniżenie średniej, przez przypadek mi się kliknęło. Jeżeli można to cofnąć to proszę, a dla Ciebie zdecydowanie „5+”

  2. Piotr Napisał:

    Super maszynka 5+

  3. corano.pl Napisał:

    Bardzo dobrze przemyślala maszynka: Moje gratulacje!

    Pozdrawienia ze Swiebodzina
    Tomek

  4. Ewelina Napisał:

    Proszę o kontakt autora tego projektu frezarki cnc. Chodzi mi o pytania związane z konstrukcją ponieważ sama zaczynam podobną frezarko- wiertarkę robić i potrzebuję rady. Mój nr. gg 16010850. A ten projekt jest tak ciekawy że chce rady konstruktora.
    Moje szczere gratulacje 6 z plusem za design.

  5. Piotrek Napisał:

    Solidna stalowa konstrukcja, drogie prowadnice liniowe i tylko 2 wózki w osi X ?

  6. Leon Napisał:

    Wózki dałem dwa, bo więcej nie miałem. Każdy z nich wytrzymuje 450kg nacisku w każdą stronę (razem 900kg).
    Jako frezarka modelarska maszynka spisuje się wybornie.

  7. AgelsKefs Napisał:

    ѓVѓAѓЉѓX Џ€•ы d:-) ѓVѓAѓЉѓX •›Ќм—p
    ѓoѓCѓAѓOѓ‰ :-F ѓVѓAѓЉѓXЏщ ѓVѓAѓЉѓX ЊВђl—A“ь

  8. Krokodyl Napisał:

    Super pomysł! Za takie pieniążki i w takim czasie -- moja ocena 6.

  9. Darek Napisał:

    Super konstrukcja. Czy jest coś, co byś teraz poprawił, udoskonalił?

  10. Leon Napisał:

    Wymienił bym śruby trapezowe na śruby kulowe.
    Dołożył dwa wózki liniowe w osi -- X.
    Zwiększył pola robocze frezarki o 100%.
    Oczywiście nie będę tego robił powiewasz zbieram materiał
    na nową maszynkę, czteroosiową , bardziej profesjonalną i większa.
    Apetyt rośnie w miarę jedzenia.

  11. Karol Napisał:

    Jakie silniki i sterowniki zamontowane są w prezentowanej frezarce?

  12. Leon Napisał:

    Opis sterowników mozna przeczytać tutaj.
    http://www.rcclub.pl/sterownik-silnikow-krokowych-42-amper-budowa/
    Silniki -- 4.2A
    Pozdrawiam Leon