- Lubuski Portal Modelarzy RC - http://www.rcclub.pl -

Tuning / upgrade nadajnika zdalnego sterowania – na przykładzie JR 9X II – nie tylko optyczny…

Być może niektórzy zapytają, po  co tuningować nadajnik RC, przecież wydaliśmy na niego nierzadko ponad 1000zł i ma chyba wszystko co potrzebujemy? Często tak jest, my jednak zajmiemy się dostosowaniem nadajnika do naszych indywidualnych potrzeb, nie tylko aby go wyróżnić na tle innych (bo jest to najmniej ważne), ale by poprawić jego ergonomię / wygodę użytkowania lub jego funkcjonowanie bez dużych nakładów finansowych i bez trwałych modyfikacji.

[1]

Tuning RC jak i samochodowy można podzielić na dwa główne nurty:

Nasze modyfikacje nie będą ingerować ani w oprogramowanie urządzenia (na co pozwalają niektóre nadajniki) ani mechanicznie w jego wnętrze więc nie ma obawy o utratę gwarancji lub uszkodzenie czegokolwiek. Wykonać je może każdy kto ma dwie ręce, śrubokręt no i kilka PLN-ów. Przejdźmy więc do konkretów, tuning wykonamy na przykładzie nadajnika JR 9X II. Jego odpowiednikiem jest sprzedawany przez Graupnera MX-22. Wszystkie wymienione poniżej modyfikacje można przeprowadzić na nadajnikach kompaktowych podobnej budowy (MX-12, MX-16s, JR 9303, XP-7202, X-2610, nadajniki SPECTRUM DX6, DX7, różne modele Hitec’a np. Optic 6 i wiele innych), część modyfikacji również na nadajnikach pulpitowych (MC-19, MC-24 itp.). Oczywiście nie będziemy się tu bawić w jego malowanie… zajmiemy się tymi rzeczami które: usprawnią jego pracę, podniosą naszą wygodę (ergonomia), zwiększą estetykę oraz podniosą parametry samego urządzenia.

drazki_do_nadajnika.JPG [2]drazki_do_nadajnika2.JPG

Ja wybrałem wersję krótką drążków (taką jak oryginalna) lecz ostrzej zakończoną i oksydowaną na niebiesko.

koszt : 16 PLN

krotka_antena_do_nadajnika_rc.JPG [3]

Jeśli mamy nadajnik kompaktowy czyli popularnego „jeża”, to do zmiany długiej metalowej anteny na krótką może być nam potrzebny adapter (nr. kat. 1149.6 – http://modele.sklep.pl/… products_id=6008 [4]). Antena – oryginalny produkt firmy Graupner do nadajników MX-12, MX-16s, MX-22 o nr. kat. 1149.35 można kupić m.in. tutaj: http://www.cyber-fly.pl/produkt-155.html [5] . Gdy mamy nadajnik pulpitowy, adapter nie jest nam potrzebny, antenę wkręcamy bezpośrednio do gniazda. Poniżej znajduje się zdjęcie adaptera oryginalnego i zrobionego własnoręcznie (potrzebny jest dostęp do tokarki). Zestawy krótkich anten firmy Becker dedykowane do odpowiednich typów nadajników są wyposażone w odpowiedni adapter. Po wymianie anteny masa radia spadnie i środek ciężkości (S.C.) przesunie się w kierunku podstawy nadajnika. Gdy wymienimy jeszcze w nadajniku pakiet Ni-Mh na Li-Pol, zmiana S.C. ta będzie nieznaczna. Krótka antenka jest naprawdę wygodna. Trzeba się trochę przyzwyczaić do mniejszej bezwładności radia.

koszt : antena 90 PLN, adapter ~ 30-40 PLN lub kompletny zestaw Becker 140-150 PLN

Wymiana wtyczki w pakiecie:

img_3956.JPG [6]img_3958.JPG [7]img_3959.JPG [8]

Mając pakiet Li-Po, możesz go ładować raz na miesiąc lub dwa, czasem jeszcze rzadziej. Jest to spowodowane nie tylko jego większą pojemnością 2400-2620 mAh, ale również tym, że Li-Po mają tylko 2-3% poziom samorozładowania na miesiąc, podczas gdy nieużywany przez tydzień pakiet Ni-Mh traci nawet do 30 % pojemności. Na rynku dostępne są specjalne pakiety Li-Pol dedykowane do nadajników, posiadające układ przeciwdziałający wyładowaniu poniżej 9V. Zwykle Czasem będziemy musieli zmienić wtyczkę w takim pakiecie dostosowując ją do gniazda w naszym nadajniku. Wystarczy wtedy dostęp do lutownicy i po 5 minutach mamy pakiet z nowa wtyczką. Pakiety Li-Pol długo trzymają napięcie znamionowe (11,1V), gdy pakiet się wyczerpuje, często w ciągu kilku minut napięcie spada do 9V, warto więc zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz i zamontować zwykłą diodę (pomiędzy pakietem, a wtyczką – ale nie tę świecącĄ!!!), która obniży nam napięcie. Dzięki temu nie stracimy modelu, gdy napięcie w pakiecie zacznie szybko spadać z 11V do 9 V . Dioda obniża napięcie w pakiecie (np. o 0,8-0,9V) i „oszukuje” w ten sposób nasz nadajnik, który zaczyna piszczeć przy 9V, podczas gdy w rzeczywistości pakiet ma jeszcze 9,8V. Mamy dzięki temu jeszcze kilka minut na lądowanie zanim bateria osiągnie krytyczny poziom 3V na ogniwo (czyli 9V) i nadajnik się sam wyłączy.

pasek_do_nadajnika2.JPG [9]pasek_do_nadajnika.JPG [10] [9]

koszt  paska: 20-25 PLN

koszt szelek : 30-80 PLN (revoc.eu [11])

koszt : 13,5$(ebay) lub 20-30 PLN w Polsce

podstawka_pod_nadajnik.JPG [12]

koszt : 3,5$ podstawka plastikowa, 12$ metalowa


Inne przydatne dodatki / modyfikacje:

koszt : 0,5 PLN

koszt : moduł 150-350 PLN, odbiornik 100-300 PLN (w zależności od producenta i systemu)

UWAGA!!! Systemy różnych producentów nie współpracują ze sobą, dlatego wybierając jeden z nich, jesteśmy niejako „skazani” na jego odbiorniki. *

(nie dotyczy odbiorników orange rx, które są kompatybilne ze spectrum lub z futabą – w zależności od wersji)

P.S. Aby lepiej zabezpieczyć swój nadajnik zajrzyj na stronę www.revoc.eu [14] i zapoznaj się z ich ofertą na pokrowce do nadajnika.

Kamil Musiejkiewicz