- Lubuski Portal Modelarzy RC - http://www.rcclub.pl -

Mega Power Infinity-960SR = Robbe Power Peak Infinity III

[1] [2] [3] [4] [5] [6]W związku z pojawiającymi się co jakiś czas na forum pytaniami o ładowarkę Mega Power Infinity-960SR (występująca również pod nazwą Supernova Deluxe) oraz Robbe Power Peak Infinity III, postanowiłem napisać kilka słów o nich oraz przedstawić w skrócie ich możliwości, które są naprawdę spore. Jak wskazuje tytuł wpisu, wymienione wyżej ładowarki to jedno i to samo, produkowane przez firmę SJPROPO http://www.sjproporc.com/ [7] z Korei. Infinity III jest robiona na zlecenie firmy Robbe.

[8] [8] [9] [9] [9]

mp960sr-12s_med.jpg

Są to bardzo wydajne ładowarki z dużą ilością zaawansowanych funkcji, wyposażone w czytelny podświetlany na niebiesko, monochromatyczny ekran LCD (128×64 pixele). Posiadają 2 wyjścia ładowana, jedno w pełni programowalne, drugie do ładowania pakietu nadajnika/odbiornika (Ni-XX). Ładowarki mogą odsługiwać akumulatory Ni-Cd/Ni-Mh od 1 do 30 cell, Li-Pol, Li-Ion i Li-FePo4 (A123) od 1 do 12 cell oraz Pb od 1 do 6 oraz 12 cell. W zestawie znajduje się czujnik temperatury i kable. Można też dokupić dedykowany balanser (Infinity Deluxe LCB-12S Cell Balancer lub jego odpowiednik firmowany znaczkiem firmy Robbe: Top Equalizer 12S), który oprócz pakietów Li-Pol/Ion obsługuje również Li-Fe (osobny tryb pracy przełączany przyciskiem na balanserze – zmiania się kolor diody na balanserze z czerwojen na zieloną). Balanser może pracować zarówno on-line (podłączny do ładowarki) jak i off-line (podłączony tylko do pakietu). Jest bardzo dokładny, mierzy napięcie na poszczegłonych celach jak i pakiecie z dokładnością do 0.001V!!. Komunikacja z ładowarką odbywa się poprzez data port przy pomocy specjalnego kabelka. Dzieki temu na ekranie ładowarki pojawia się informacja o napięciu na każdej celi podłączonego pakietu Li-Pol / Li-Fe.

infinity_960sr_1.jpg [10] infinity_960sr_4.jpg [11] infinity_960sr_2.jpg [1]

 infinity_960sr_3.jpg [1] infinity_960sr_5.jpg [12]

Wszystkie dane są pokazywane w czasie rzeczywistym w postaci graficznej i tekstowej. Ładowarka posiada dwa porty ładowania: jeden do akumulatorów Li-Pol/LiFePo4/Ni-Hh/Ni-Cd/Pb (ładowanie 0.1-10A) oraz drugi do akumulatora nadajnika i odbiornika 4-8 cell Ni-Cd/Ni-Mh (ładowanie 0.1-2.0A). Czyli oferuje naprawdę duże możliwości nawet dla bardziej wymagających użytkowników.

[2]

mplcb-12s_med.jpg 

Ładowarka wymaga zasilania 11-15V, koniecznie prądem stabilizowanym (żadanych prostowników !!!), przy wiekszych prądach ładowania potrzebny jest zasilacz min. 5A. Jeśli napięcie zasilania jest mniejsze lub większe od podanego dopuszczalnego zakresu, ładowarka poinformuje nas odpowiednim komunikatem i nie pozwoli na jej użycie.

Duży, czytelny wyświetlacz podświetlany na niebiesko (z regulacją podświetlania i kontrastu) umożliwia graficzną prezentację procesu ładowania. Poniżej przykładowe screeny:

W zależności od sklepu i konfiguracji, w zestawie możemy znaleźć:

Oryginalna instrukcja do Robbe Power Peak Infinity III : p1122_1-8429.pdf [13]
Instrukcja do Mega Power Infinity-960SR : megapower960sr123a_manual.pdf [14]

Ciekawostką jest to, że ładowarka Mega Power Infinity-960SR obsługuje system BID chip firmy Robbe. Są to specjalne kostki – chipy, które możemy przymocować do pakietu i po podłaczeniu ich do ładowarki (za pomocą specjalnego kabelka) i wpisać za pomocą menu ładowarki: nazwę i typ akumulatora, prąd ładowania i rozładowania oraz pojemność znamionową. W chwili ponownego podłączenia ładowarka sama odczyta dane ładowania, my musimy tylko wciśnąć przycisk ładuj 🙂

BID Chip pozwala monitorować zmianę pojemności akumulatora w czasie, poprzez zliczanie cykli ładowania i porównanie aktualnej pojemności do tej z pierwszego (i poprzedniego) ładowania.  Dzięki temu mamy w ładowarce możliwość dodania praktycznie nieograniczonej liczby pamięci akumulatorów. System ten może okazać się bardzo przydatny, zapobiega pomyłce w ustawieniach parametrów ładowania, co jest szczególnie ważne w „ferworze walki na lotnisku” – nie naładujemy przypadkowo pakietu Li-Fe programem do Li-Pol, albo pakietu do nadajnika prądem 5A.

Gniazdo do podłączenia chipa do ładowarki jest zakryte plastikową płytką (Mega Power Infinity-960SR), jednak jest w pełni funkcjonalne. Płytkę łatwo można przyciąć, aby odsłonić dostęp do portu. Ładowarkę można również podłączyć do komputera za pomocą dedykowanego kabla (zakończonego portem COM). Schemat kabla (nie miałem okazji go sprawdzać) poniżej:

drive_utilizzato_20080309_-_lipocontrol_circuit.jpg [15]

Bez problemu można ładować kilka pakietów na raz. Ja ładuję jednocześnie 6 pakietów Li-Pol 620mAh 2S (czyli jednocześnie 12 cell) połączonych szeregowo pradem 0,5A na jednym porcie ładowarki, a na drugim pakiet do nadajnika 1600mAh Ni-Mh 8,4V prądem 0.4A. Należy jednak pamiętać, że przy takim ładowaniu pakiety powinny być tego samego typu i pojemności, oraz powinny być rozładowane w podobnym stopniu.

Dane techniczne:

Wyjście 1:

Wyjście 2:

Zdjęcia porównujące obie ładowarki można zobaczyć pod tym adresem: http://forum.rcdesign.ru/blog/ugh/index.php?showentry=5139 [16]